nasze projekty noc swiętojańska nasze podróże GALERIA ZDJĘĆ

Kontakt: e-mail klub4h@buziaczek.pl


Strona główna

Klub 4H

Dziewczyny z Pudłowa

Jaja z Pudłowa

Koło Gospodyń Wiejskich

Ochotnicza Straż Pożarna

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnych Wsi Pudło

Nasi partnerzy
Parafia Wierzchy

Dożynki Diecezjalno-Gminne 2007
Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.

Tresci tego projektu niekoniecznie odzwierciedlaja stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponosza za nie odpowiedzialnosci.

Licznik
od 5 listopada 2007.

DOŻYNKI DIECEZJALNO-GMINNE WE WIERZCHACH

9 wrzesnia 2007 mielismy zaszczyt wziać udział w dożynkach.

Dzieci i młodzież z naszego klubu przygotowały wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich częsć arystyczna, zaprezentowana przed Msza Swięta.

Pogoda spłatała nam niespodziankę - niestety padał deszcz i wiał przenikliwy, chłodny wiatr. Dzięki parasolom z Poddębic- Miasta Słońca moglismy wprowadzić nieco słoneczka między przybyłych gosci.

Dziewczynki były ubrane w suknie własnoręcznie uszyte w ramach projektu. Na głowach wianki z owsem i kwiatami charakterystycznymi dla naszych pól i miedz: chabry, maki i rumianki.

Gospodynie z KGW zaprezentowały się w pięknych strojach ludowych.

Wsród gosci Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Mering, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak
i Wicemarszałek
Stanisław Olas.

Na powitanie Biskupa wyruszył orszak złożony z przedstawicieli władzy
i starostów - gospodarzy jadacych bryczkami. Ciekawostka jest wydarzenie, które miało miejsce podczas powrotu gosci i gospodarzy do koscioła: w jednej
z bryczek rozpadło się koło :)

Wsród starostów jedna parę stanowili Państwo
Halina i Leszek Gortat z Nowego Pudłowa, hodowcy kur niesnych. Poniżej prezentujemy przemowę Państwa Gortatów.

Czcigodni Goscie!
Księże Biskupie, Księże Dziekanie, Proboszczu nasz. Szanowni Wojewodowie, Marszałkowie, przedstawiciele resortu rolnictwa, Szanowny Panie Starosto i Wójcie. W imieniu rolników Diecezji Włocławskiej, a w szczególnosci gminy Zadzim, mamy zaszczyt złożyć na Wasze ręce tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Chleb jest owocem matki ziemi
i naszych spracowanych rak. W tym roku bochen chleba w naszym kraju jest dosć okazały i powinno wystarczyć go dla wszystkich rodaków. Przyszło nam jednak obdzielić naszym chlebem również postępowy zachód, któremu nie pomogły nowoczesne technologie na czele z inżynieria genetyczna. Z tym większa duma wręczamy owoc naszej pracy i prosimy o sprawiedliwy podział i oby nie zabrakło go dla nikogo. Szczególnie prosimy pamiętać o najuboższych, którzy nie potrafia i nie moga odnalezć się we współczesnym, jakże mało ludzkim swiecie, w którym coraz mniej miejsca dla uczciwych, słabych i wrażliwych, w którym rzadzi pieniadz, nieważne jak zdobyty; w swiecie, w którym brak miejsca i czasu na miłosć i szacunek dla drugiego człowieka.
Drogi Ekscelencjo, Księże Biskupie, prosimy Ciebie o błogosławieństwo nam, rolnikom, na dalsze lata naszej ciężkiej, często niedocenianej pracy. Prosimy również o modlitwę za decydentów, aby zauważyli co naprawdę jest ważne w szeroko pojętym wytwarzaniu żywnosci, która ma dobrze służyć tym, którzy ją spożywają, a nie tylko bogacić tych, którzy ją dostarczają. I żeby nie próbowali z rolnictwa robić przemysłu i biznesu. Bylibysmy również wdzięczni za poważne potraktowanie podpowiedzi zawartych w naukach naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który przystępnie i kompleksowo potraktował całokształt życia współczesnych ludzi i otaczający ich swiat, a szczególnie umiłowanie Boga widzianego w drugim człowieku.