Strona główna

Fundacja "Tu brzoza"

Klub 4H

Koło Gospodyń Wiejskich

Nasi partnerzy

Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.

Tresci tego projektu niekoniecznie odzwierciedlaja stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponosza za nie odpowiedzialnosci.

Przedstawiamy projekt zrealizowany w grudniu 2014 roku pn. "Remont konnego wozu strażackiego i festyn integracyjny w Nowym Pudłowie - promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego". Wnioskodawca była Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Pudłowie.

Pierwszym etapem projektu było odnowienie stuletniego wozu konnego. Przez kilka pokoleń służył do transportu pompy strażackiej, jako platforma, na której grała orkiestra i do przewożenia trumny w ostatniej drodze mieszkańców z domu do koscioła we Wierzchach oraz na cmentarz. Jak widzimy, towarzyszył mieszkańcom na wielu etapach ich życia, tym bardziej ważne było ocalenie go przed nieubłaganym zębem czasu.
Festyn integracyjny to moment oddania wozu po remoncie, możliwosć spotkania się sasiadów, całych rodzin. W dobie zarastajacych scieżek między sasiadami - była to możliwosć spotkania sasiedzkiego i wielopokoleniowego. Nie mogło zabraknać rozmaitych atrakcji.

Lena Bednarek pochyliła się nad zgromadzonymi dokumentami i ciekawostakmi dotyczacymi OSP. Długa, ponad stuletnia historia organizacji w Nowym Pudłowie, pozwoliła Lenie utworzyć ciekawa wystawę.Najbardziej emocjonujacym momentem festynu był konkurs na "ciasto strażackie"
Ciasta były oceniane przez wszystkich zgromadzonych i po podliczeniu głosów nastapiło wręczenie nagród. Trzy pierwsze miejsca nagrodzono mikserami, natomiast za udział w konkursie wręczono klosze z łopatkami do ciasta.
Z życia OSP Nowy Pudłów.
Kronika OSP z roku 1912.Zawody Sportowo-Pożarnicze 2007Wyremontowana sala zaprasza do organizowania imprez i spotkań.Budynek na zewnatrz z widocznym sklepem Gminnej Spółdzielni.