<Wymiany miedzynarodowe Nasze projekty Noc swiętojańska Archiwum działalnosci GALERIA ZDJĘĆ

strona główna

Klub 4H

Dziewczyny z Pudłowa

Jaja z Pudłowa

Koło Gospodyń Wiejskich

Ochotnicza Straż Pożarna

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnych Wsi Pudło

Nasi partnerzy

Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.

Tresci tego projektu niekoniecznie odzwierciedlaja stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponosza za nie odpowiedzialnosci.

KULTYWUJEMY OBCHODY NOCY SWIĘTOJAŃSKIEJ

" Hej Jana, Jana będziemy chwalić,

co by pozwolił sobótki palić.

Hej narwę ja ci kęs majeranku

Cobys nie uciekł precz mój kochanku"

ZAPRASZAMY NA: WIANKI 2012

WIANKI 2011

OBCHODY BYŁY ZORGANIZOWANE WSPOLNIE Z POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W PODDĘBICACH w ramach realizowanego projektu "Siła motywacji siła integracji" Mieszkańcy okolicznych wsi oraz Beneficjenci projektu poznawali się, integrowali i aktywizowali podczas zabaw prowadzonych przez Konferansjera - Pania Annę Piotrowska-Dudczak. Spotkanie rozpoczęło się tadycyjnie pochodem nad rzekę Pisię, wspolnym spiewaniem okolicznosciowych piesni. Odbył się oczywiscie konkurs na najładniejszy wianek. Jury miało niemałe zadanie w wyborze najlepszej plecionki. Na sali OSP odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Uczestnicy posilili się przy szwedzkim stole, pochwalili się przed mieszkańcami powiatu poddębickiego działalnoscia kulturalna pielęgnowana od pokoleń w swietlicy Domu Ludowego. Nie mogło zabraknać ogniska, nad którym grzały się kiełbaski i karczek. Zgromadzeni do pózna celebrowali swięto, dopytujac się o możliwosć wzięcia udziału w projekcie PCPR.

WIANKI 2010

WIANKI 2009

WIANKI 2008

WIANKI 2007

Przygotowania do obchodów Nocy Swiętojańskiej trwały ponad miesiac. Z racji realizowanego projektu postanowilismy wprowadzić innowacje. Dzień 23 czerwca przypadł w sobotę i już od godziny 12.00 młodzież przygotowywła okolicę Domu Ludowego.

O 17.00 w sali KGW wspólne plecenie wianków: zaprzyjaznione zespoły z poddębickiego MCEE
i tutejsze panienki wyplatały ozdoby na głowę z kwiatów i ziół nazbieranych o poranku. Godzina 19.00 - formowanie pochodu. Wszyscy młodzi uczestnicy utworzyli długi szereg. Pudłowianki przebrały się we własnoręcznie uszyte suknie. Tajemniczosci dodawały płonace pochodnie. Ruszylismy ze spiewem na ustach:

"Tam nad Pisia w dolinie, siedziała dziewczyna,

była piękna jak różany kwiat.

Maki i róże zbierała co dzień.

Wiła wianki i rzucała je do falujacej wody,

wiła wianki i rzucała je do wody!"

Zatrzymalismy się na łace Pani Ireny Burskiej, gdzie witali nas tłumnie przybyli goscie: mieszkańcy naszych i okolicznych wsi.

Obchody poprowadziły dwie dziewczyny: Monika Bednarek i Paulina Rulka. To był strzał w "10"!

Powitały gosci, krótko zaprezentowały program. Wszyscy uczestnicy z niepokojem patrzyli w niebo, ponieważ gromadziły się nad nami granatowe, burzowe chmury a w oddali obserwowalismy błyskawice. Na szczęscie deszcz nas nie dosięgnał!

Panienki zaprezentowały znane wszystkim piesni sobótkowe: "Tam nad Pisia", "O Pisio rzeko błękitna".

Następnie wyłoniono jury, które wybierało najpiękniejszy wianek i czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu na najlepszego "łapacza" wianków. Przeszlismy nad brzeg malowniczej Pisi i każda panienka z namaszczeniem rzucała wianek na wodę. Po tym widowisku prowadzace zaprosiły zgromadzonych na salę OSP, gdzie czekały kolejne niespodzianki. Obchody Nocy Świętojańskiej organizujemy od pokoleń. Obchody Nocy Świętojańskiej organizujemy od pokoleń. Obchody Nocy Świętojańskiej organizujemy od pokoleń. Obchody Nocy Świętojańskiej organizujemy od pokoleń.

W wyremontowanej sali wręczono nagrody zdobyte w konkursach. Na scenie wystapiły goscinne grupy z MCEE z Poddębic. Nasze najmłodsze dzieci wyrecytowały wierszyki o miłosci i przyjazni, starsze zaspiewały piosenki. Pudłowska grupa taneczna zaprezentowała układ z pomponami. Po atrakcjach kulturalnych kolej na specjaly z grilla, przygotowane przez rodziców. Każdy mógł skosztować także "pstraga po swiętojańsku". Dalszy ciag wieczoru można było podzielić między warsztaty malowania na szkle, wyrobu biżuterii z koralików, wpisy do Kroniki, zapoznanie się z nasza działalnoscia, rozmowy z sasiadami i zabawę. Na scianie wyswietlalismy wszystkie zdjęcia, które wykonalismy wędrujac po okolicy.

Wszelkie fundusze zebrane podczas imprezy przeznaczylismy na malowanie swietlicy KGW, gdzie regularnie spotykamy się.

WIANKI 2006

WIANKI 2005